Dünya (06 – 08)

Çocuklara Türk İşaret Dili öğretilerek toplum içinde duymayan konuşamayan kişiler iletişim kurmasını, onlarla aynı ortamları paylaşmayı,onları anlamayı ve onlara düşüncelerini anlatabilmeyi öğretmek amaçlanmaktadır.

2,5 Kredi

En Güzel domates nerede yetişir, en çok kahve çekirdeği nerede elde edilir ? En çok buzul nerede var? En büyük ağaçlar-içinden yol geçen ağaçlar- hangi ağaçlardır ? gibi soruların cevaplarını bulacaklardır.

2 Kredi

Öğrencilere çeşitli müzik aletleri ve sesleri tanıtılacak, ve ilgi duydukları müzik aleti veya aletlerini kullanarak kendi bestelerini yaratmaları sağlanacaktır.

4,5 Kredi

Renkli kağıtlar ve şekillerle şapka, maske ve yılbaşı düdüğü yapımı öğretilecektir.

1,5 Kredi

Gerekli malzemeler ile çene şablonu oluşturmak ve hangi dişin ne işe yaradığını anlaşılmasını sağlamaktır.

1,5 Kredi

Orman gezisinde çocukların toplayacağı çeşitli dal ve yaprak örneklerini koleksiyon haline getirerek Herbarium’da değerlendirilmesi ve her çocuğun kendi herbaryum dosyasını hazırlamasını içermektedir.

1,5 Kredi

Bu program, Çocuk Dostu Eczane kavramını tartışıp, en yakın eczaneleri gezerek o eczanelerin çocuk dostu olmaları için neler yapmaları gerektiğinin belirlenip rapor halinde KTEB’liğine sunulmasını kapsamaktadır.

1,5 Kredi

Bu programda çocuklara güzel kokulu bitkilerin (lavanta,nane,kekik vb) o kokuyu veren maddeleri nasıl yaptıkları, çiçekte nerede bulundukları vb merak edilen soruların cevapları mikroskop vb deneylerle gösterilecektir.

1 Kredi

Bu programın amacı çocukların sorgulama becerilerini geliştirerek bilişsel kapasitelerini artırmayı ve dünyaya ait soyut olayları anlamak ve açıklamakta felsefi bakış açıları geliştirmektir.

1 Kredi

Bu programda çocuklara yalan söyleme ile ilgili dramalar ile yalan söylemenin yanlışlığı doğru ve açık sözlü olmanın erdemi anlatılacaktır.

1 Kredi

Bu programda çocuklara öfke duygusu dramalar ile anlatılarak öfke kontrolü nasıl yapılabilir ? örneklerle yaşatılarak açıklanacaktır.

1 Kredi

Bu programda çocuklara sosyal becerilerini, arkadaş edinme becerilerini geliştirmeye yönelik dramalar yapılacak, çocuklara iyi arkadaşlık örnekleri yaşatılarak açıklanacaktır.

1 Kredi

Bu programda çocuklar YDÜ Büyük Kütüphane içindeki Çoçuk Kütüphenesinde vakit geçirilecekler, dünyadaki örnek çocuk kütüphanelerinin tüm olanaklarına sahip olan çocuk kütüphanesinde kitapları tanıyacaklar ve yaşlarına uygun kitap okuma alanlarında eğlenceli kitap okuma deneyimleri yaşayacaklardır.

1 Kredi

Çocuklar, Yağmur neden yağar? Kıbrısta dolu yağıyor ama neden kar yağmıyor? Meseya ovası çok yağmur yağdığında neden göl gibi olur Dünyaya kaç insan sığar ? ve benzeri sorularının cevaplarını eğlenerek öğreneceklerdir.

1 Kredi

Çocuklar heykel atölyesinde yaz döneminde yaptıkları ön çalışmaları geliştirecek; üç boyutlu bir form yaratım süreci içerisinde heykelin temel malzemesi olan kırmızı kil ile eğlenceli bir konu seçerek kendi özgün eserlerini üretebilecekler.

1 Kredi

Video oyun tasarım süreci içerisinde birbirini takip eden basamakların anlatılması ve bir oyun taslağının hazırlanması.

2,5 Kredi

Bu program, sınav heyecanının (sınav kaygısı) ne olduğu, hangi belirtilerle kendini gösterdiği ve bu belirtilerle nasıl başedeceğini öğretmeyi amaçlamaktadır. Program kapsamında, sınav heyecanı nedeniyle duygu, düşünce ve davranışlarımızda hangi değişiklikler olur bunları tanıma ve uygun başetme yöntemlerinin kullanılmasına yönelik beceri çalışmaları yaptırılır.

1 Kredi

Çocuklara hastanede çalışan sağlık personelini tanıtmak, hastanede yapılacak işlemleri, bölümleri tanıtmak, hastalanmamak için neler yapmak lazım vb öğretilecektir.

1 Kredi

Bu programın amacı çocuklara dünyadaki para akışını, döviz birimlerini, en pahalı ve en ucuz ülkeleri ile ilgili bilgi vermektir.

1 Kredi

Bu programın amacı çocuklara bütçe yapmayı, parasını akılcı kullanmayı, israf etmemeyi ve aile ekonomisini eğlenerek öğretmektir.

1 Kredi

Bu programın amacı çocuklara Avrupa Birliği’ni değerlerini, kurumlarını tanıtmak, otobüs içinde tanıtıcı kart ve oyunlarla 28 Avrupa Ülkesi ile ilgili bilgileri öğrencilerin eğlenerek öğrenmesini sağlamaktır.

3 Kredi

Bu programın amacıher gün basında görülen haberlere nasıl ulaşıyoruz, haberleri kimler yazıyor? Haber nasıl yazılmalı? Tüm soruların cevaplarını bulacak olan öğrencilerimiz habercilik vebasın hayatı hakkında bilgi edinmelerini sağlamaktır.

1,5 Kredi

Yazılı ve görsel basında (medyada) yer alan haberlerin çocuklar tarafından doğru algılanıp değerlendirilmesini sağlamaya yönelik bilgi ve örnekler paylaşılarak yanlış yorumların önlenmesi amaçlanmaktadır.

1,5 Kredi

Öğrenciler sinemada ya da televizyonda izledikleri filmlerin nasıl çekildiğini ve görüntüleri nasıl ard arda gösterildiğine ait sorularına uygulamalı yanıt bulacaklardır.

1,5 Kredi

Çeşitli boyutlarda kesilen tahtalardan kendi kuş yuvasını yapıp renklendirerek Kampüs içerisindeki ağaçlara yerleştirilecektir. Böylece çocuklarda kuşlarıa ev yaparak başka canlıları düşünmeleri sağlanarak ve sosyal sorumluluk bilincioluşturulacaktır.

2,5 Kredi

Bu programın amacı grup etkinliği olarak çocuklarımızın kendi oyun odalarını tasarlamalarına yardımcı olarak onların takım ruhunu güçlendirmektir.

1,5 Kredi

Bu programın amacı çocuklarımızın var olan şehiri gezip inceleyerek kendi hayallerindeki şehiri tasarlamalarının sağlanmasıdır. Çocuk bakış açısının getireceği yenilikleri keşfetmektir.

2,5 Kredi

Bu programın amacı, grup etkinliği olarak çocuklarımızın kendi evlerinin pencere önlerini veya varsa bahçelerini çiçeklendirmelerini peyzaj mimarisi hocalarınin yönderliğinde tasarlamalarını sağlamak,ayrıca çiçek bakımı ve doğa sevgisi konularında farkındalık yaratmaktır.

1,5 Kredi

Çeşitli sebzeler kullanılarak elektrik devresi üretmesi denenerek öğretilecektir.

1,5 Kredi

Aralarında gözle görülebilen bağ olmayan cihazlar nasıl çalışıyor ?sorusunun yanıtı aranacak ve deneylerle açıklanacaktır.

1 Kredi

Kimyasal malzemelere ihtiyac duymadan yapılabilecek deneylerle çocukların günlük yaşamda karşılatıkları bazı olayların bilimsel açıklamasını yapılacaktır. Örneğin balon ile saçımız nasıl elektriklenir? Kırık aynada neden 2 kişi görünüyoruz? Sorularının yanıtları çocuklarla birlikte denenerek tartışılıp açıklaması yapılacaktır.

1,5 Kredi

Bu programın amacı, yapay zeka ile ilgili gelişmeleri aktarmak, yapay zeka ile ilgili sorularının yanıtlarını çocuklara buldurmak ve hayal güçlerini harekete geçirecek uygulamalar yaptırmaktır.

2,5 Kredi

Çocuklara kendi robotlarını tasarlatmak ve kendi aralarında robotlarını yarıştırma yapmaları sağlanacaktır.

2,5 Kredi

Çocuklarımız, şekerli ve asitli bir içecek olan kolanın sağlığa olumlu ve olumsuz etkileri üzerindebilgi alırken kola ile ilgili küçük bir deneyle kolanın olumsuz yönü hakkında bilgi toplayacaklardır.

1 Kredi

Bu programda beş duyunun önemi vurgulanıp, duyu kaybı olan engelli bireylerin yaşamları hakkında farkındalığın oluşturulması hedeflenmektedir. Duyularımıza yönelik bilgi ve işleyişi, etkileşimli oyunlar ve deneylerde rol alan öğrenciler, izleyici ve dinleyici olmaktan çıkıp bizzat etkinliği gerçekleştiren kişi konumuna geleceklerdir. Girişimcilik ve yaratıcılıkları tetiklenecek etkinliklerle öz-yeterliklerinin gelişmesi sağlanacaktır.

2,5 Kredi

Çocukların kendi bedenlerini tanıması ve koruması, her türlü istismara karşı kendini korumayı öğrenmesi

1 Kredi

Menülerde bulunan içecekler nasıl yapılır örneğin limonata, latte, milkshake gibi içeceklerin yapılışı

1 Kredi

İçeceklerin içinde neden asit var? Şekeri neden severiz? Çay yenir mi? Yosun yenir mi? Çocukların bu ve benzeri soruların yanıtlarını yapacakları deneylerle bulmaları sağlanacaktır.

1 Kredi

Çocuklara turizm ve turistlerle ilgili bilgiler vermek ardından da çocuk dostu turizm nasıl olmalı sorusuna çocukların yaratıcılıklarını ve girişimciliklerini tetikliyerek kendi “çocuk dostu turizm” hayallerini proje haline getirmelerini sağlamak amaçlanmaktadır.

1,5 Kredi

Çocuklarımız Gastronomi Mutfağında Galaksi Yolcuğu etkinliğinde karamel bonbonları, pop kek ve küçük kek yapmayı öğreneceklerdir.

1 Kredi

Çocuklarımız Gastronomi Mutfağında Cadılar Bayramının Muhteşem Şekerleri etkinliğinde Karamelli elma ve Çikolata Şekerleri yapmayı öğreneceklerdir.

1 Kredi

Hayvan Hastanesi ve Hastaların ziyareti yapılarak Kedi ve Köpeklerin muayeneleri, bakımı ve beslenmeleri ile ilgili pratik eğitimi ve hastane olanakları konusunda interaktif bilgi verilecektir.

0,5 Kredi

Tropik hayvanların yaşam koşulları ile ilgili renkli ve detaylı bilgi verilecek, çocukların takım çalışması ile tropiklerdeki yaşam ile ilgili araştırmalar yapıp sunumlar hazırlayarak paylaşması sağlanacaktır.

1 Kredi

Evde kedi beslemek isteyen bir çocuğun kedinin beslenmesi, tüyleri ve bakımı için neler yapması gerektiği, kedinin psikolojisi ve davranışlarını nasıl anlayacağı ile ilgili bilgileri canlı örneklerle deneterek öğretmek.

1 Kredi

Bu programda çocuklarda hayvan sevgisini en çok engelleyen ve korku yaratan sokak hayvanları başta olmak üzere hayvanların davranışları ile ilgili görsel sunumlarla bilgi verilerek sokak hayvanlarından korunmaları, korkularını yenmeleri-hayvan sevgilerinin gelişmesi amaçlanmaktadır.

1 Kredi

Taşkent Doğa Parkı Gezisi düzenlenerek rehabilite edilen yabani ve evcil hayvanların doğaya nazıl kazandırıldığını ve onlarla nasıl iletişime geçildiği konularında sözlü ve uygulamalı eğitim verilecektir.

1,5 Kredi

Çocuklara evde akvaryum hangi balıklar ve bitkilerle kurulur, nasıl temizlenir, balıklar nasıl beslenir vb konularda sözlü ve uygulamalı eğitim verilecektir.

1 Kredi

Bu etkinlikte hedefimiz Girne Üniversitesi, Gemi Mühendisliği Fakültesinde gemilerin denizde akıntıya kapılmaması için nasıl bağlandığını göstermek ve gemilerin ağır olmasına rağmen su üzerinde nasıl durabildiğinin yanıtını keşfettirmektir.

1 Kredi

Bu etkinlikte hedefimiz Girne Üniversitesi, Havacılık/ Uçak Mühendisliği Fakültesinde model uçak yapımının öğretilmesi her öğrencinin kendi uçağının maketini hazırlaması ve uçakların havada nasıl durabildiğinin yanıtının öğrencinin keşfetmesini sağlamaktır.

1,5 Kredi

Çocukların Kıbrısda göçmen kuşların geldiği göletlere giderek kuş gözlemi yapıp,dürbünle kuşları gözlemlemesi ve resimlerini çekip kendi kuş albümünü yapmasını içermektedir.

3 Kredi

Çocukların Kıbrısdaki yararlı ve zararlı böcekleri tanımalarını, zehirli olanlardan nasıl korunacağını interaktif olarak öğrenmesini sağlamaktır.

1 Kredi

Çocukların müzelerin önemini, müze gezme kurallarını öğrenmeleri ve müzede gördükleri ve etkilendikleri eserlerin resimleri yaparak öğrendikleri ile ilgili hayalleri ortaya çıkarmayı içermektedir.

0,5 Kredi

Çocukların Kıbrıs Araba Müzesindeki en eski ve en yeni,en çok ilgilerini çeken arabalar ile ilgili soru sormaları, müze yetkililerin o arabanın müzeye geliş öyküsünü ve özelliklerini anlatmasının ardından en çok etkilendikleri arabaların resimleri yaparak öğrendikleri ile ilgili hayalleri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.

1 Kredi

Çocukların kendi aralarında Özay Günsel Çocuk Üniversitesi’nden bir kolaylaştırıcı yönderliğinde yapacakları çalıştay ile öğretmenlerinden beklediklerini ortak akılla saptayıp,ÖĞRETMENLER GÜNÜ veya haftası içinde bir günde dramalarla öğretmenlerine sunmalarını kapsamaktadır.

2 Kredi

Çocukların kendi aralarında Özay Günsel Çocuk Üniversitesi’nden bir kolaylaştırıcı yönderliğinde yapacakları çalıştay ile çocuk hakları bildirgesinde yer alan haklarını öğrenmeleri ve özel bir günde bu haklarını dramalarla öğretmenlerine/ ailelerine sunmalarını kapsamaktadır.

3 Kredi

Çocukların kendi aralarında Özay Günsel Çocuk Üniversitesi’nden bir kolaylaştırıcı yönderliğinde yapacakları çalıştay ile anne ve babalarından beklediklerini ortak akılla saptayıp belirlenecek özel bir günde dramalarla öğretmenlerine sunmalarını kapsamaktadır.

3 Kredi