Hakkında

NEDEN ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ

Tüm dünya da köklü üniversiteler 6-17 yaşlarındaki çocukları düzenli programlarla üniversite kampüsünde bilim, sanat ve spor bölümlerindeki akademisyenlerle çeşitli etkinlik programlarında bir araya getirerek çocukların dünya ile yarışacak inovatif fikirlerinin ve yeteneklerinin ortaya çıkmasını sağlamakta, böylece ülkenin ve dünyanın geleceğine katkıda bulunmaktadırlar.

Yakın Doğu Üniversitesi de dünyadaki saygın üniversitelerde olduğu gibi ÖZAY GÜNSEL ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ’ni kurarak, yarınlarımızı aydınlatacak, ulusal ve evrensel değerleri benimsemiş, insan haklarına, çevreye ve topluma duyarlı, başarı öyküleri yaratacak çocuklarımıza ve ülkemize önemli bir hizmeti hayata geçirmiştir.

Çocuklarımızın biz yetişkinleri çoğu kez şaşırtan enerjileri ve hayal güçleri, ÖZAY GÜNSEL ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ’nde “Merak et, hayal et, düşün, dokun, hareket et, dene, geliştir, yenilik yarat” sloganı ile farklı renkli ve eğlenceli bir eğitim ortamında değerlendirilmektedir. Biliyoruz ki MERAK, öğrenmenin can suyudur. Merakla büyüyen her çocuk geleceğin en güzel habercisidir. ÖZAY GÜNSEL ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ’nde 6-17 yaşındaki çocuklara merak ettiklerini çekinmeden sorabilecekleri, soru sorma ve sorun çözme becerilerini geliştirecekleri, kendi yetenekleri keşfedip ileride işini seven mutlu bireyler olmalarını sağlayacak bir ortam yaratıyoruz.

ÖZAY GÜNSEL ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ’nin açılışıyla birlikte «Çocuk Dostu Kampüs», «Çocuk Dostu Kütüphane», «Çocuk Dostu Hastane» kavramları gündeme gelmiştir. Yakında «ÇOCUK DOSTU KUZEY KIBRIS» ve «Çocuk Dostu Turizm» kavramları da gündeme gelecektir.
Çocuklar umuttur ve çocuklar için yapılacak her güzel şey yeni güzellikler ve iyilikler doğuracaktır.

ÖZAY GÜNSEL ÇOCUK ÜNİVERSİTESİNDE NELER VAR?

Çocuklarımız, ÖZAY GÜNSEL ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ’nde standart okul-ders ortamlarından çok farklı olarak, Yakın Doğu ve Girne Üniversitesi Fakültelerinin laboratuvarlarında, sanat atölyelerinde, inovasyon merkezi ve spor kulelerinde profesör, doçent, yardımcı doçent, doktor ve uzman akademisyenler ile biraraya gelerek Sağlık, Doğa, Yaşam, Mimarlık, Mühendislik, Bilim, Spor, Sanat, Sosyal alanlarda deneyler, uygulamalar ve Projeler yapmaktadırlar.

YAŞ GRUPLARI: Öğrenciler yaşıtları ile paylaşmayı, birlikte grup çalışması yapıp üretmeyi ve akran dayanışmasını ve takım çalışmasını yaşayarak öğrenecekleri 4 grupta toplanmışlardır.

PROGRAMLAR

ÖZAY GÜNSEL ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ’nde, 6-17 yaşındaki tüm çocuklarımız için merak ettiklerini hayal ettiklerini özgürce sorabilecekleri, kendi robotunu, kendi çizgi filmini, bilgisayar oyununu hatta kendi mobilyasını yapabileceği, kendi kitabını yazabileceği, insan DNA’sından mikro organizmalara, bitkiden ilaç yapımına kadar pek çok ilginç, ileriye dönük seçeceği, mutlu olacağı mesleği de keşfedebileceği birbirinden renkli, eğlenceli, uygulamalı programlar hazırlamaktadır. Programlarda çocuklarımızın deneyerek,eğlenerek öğrenme metoduyla merak duygularını tetikleyip, Sağlık, Doğa, Yaşam, Mimarlık, Mühendislik, Bilim, Spor, Sanat ve Sosyal alanlarda ufuklarını genişletip, hayal güçlerini harekete geçirerek onların yeni fikirler, çözüm önerileri ve ürünler geliştiren bireyler olacak şekilde büyümeleri amaçlanmaktadır. Programlar her dönem dünyada bilimdeki gelişmeleri içerecek şekilde ve öğrencilerin ilgi alanlarında ilerlemelerini sağlayacak şekilde güncellenmektedir.

PROGRAM DÖNEMLERİ

Programlar, Yaz Akademik Dönemi ve KIŞ Akademik Dönemi olarak düzenlenmektir.

YAZ AKADEMİK DÖNEMİ’nde programlar, hafta içi 09:00 -15:30 arasında yapılmaktadır.

KIŞ AKADEMİK DÖNEMİ ise programlar, hafta sonu Cumartesi günleri yapılmaktadır.

Akademik Dönemlerin başlangıç ve bitiş tarihleri ile kayıt tarihleri Üniversite Yönetim kurulu tarafından her akademik dönem için belirlenerek duyurulmaktadır

ÖZAY GÜNSEL ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ’NDE HER DÖNEM FARKLI PROGRAM VE ETKİNLİKLER VAR.

Üniversitemizde Fakültelerde yürütülen deneyerek eğlenerek öğrenmeye yönelik uygulamalı programların yanı sıra öğrencilerimiz için güncel bilim konularında dünyaca ünlü bilim insanları ile tanışmalarını sağlayan,ufuk açıcı seminer ve konferanslar da düzenlenmektedir. Kampüs dışı doğa ve deniz etkinlikleri, kuş gözlemleri, çocukların kendi görüşlerini ifade edecekleri çalıştaylar da yapılmakta ve çalıştay sonuçları ilgili kurumlara gönderilmek üzere rapor haline getirilmektedir.

ÖZAY GÜNSEL ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ’NDE YAKIN DOĞU VE GİRNE ÜNİVERSİTESİ AKADEMİSYENLERİ GÖREV ALIYOR.

Özay Günsel Çocuk Üniversitesinde her dönem yenilenen programlar Yakın Doğu ve Girne Üniversitesilerinin akademik kadrosunda yer alan professor, docent, yardımcı docent, doktor ve uzman akademisyenler tarafından gerçekleştirilmektedir.

ÖĞRENİM PASAPORTU

Özay Günsel Çocuk Üniversitesinin her öğrencisi kayıt olduğunda kendi adına düzenlenmiş bir ÖĞRENİM PASAPORTU alır. Öğrencinin katıldığı her bir program, ait olduğu temel alan (Sağlık, Doğa, Yaşam, Mimarlık, Mühendislik, Bilim, Spor, Sanat, Sosyal ve Proje) mühürleri ile ÖĞRENİM PASAPORTU’na işlenmektedir. Öğrenim Pasaportu, öğrencinin katıldığı programa ait kredilerinin işlendiği bir veri günlüğüdür ve kesinlikle iyi saklanmalıdır. Öğrenim Pasaportu kaybedilmesi ve tahrip edilmesi halinde yenisinin çıkarılması için Üniversite Yönetimine başvurulması gerekir.

KREDİLER VE SERTİFİKALAR

Üniversitelerde Uygulamalı derslerde genel kural: 2 saatin 1 kredi sayılmasıdır. Özay Günsel Üniversitesi’nde de bu kural uygulanmaktadır. İki saatlik bir programa katılan öğrenci, 1 kredi kazanmaktadır.

Toplam 200 saatlik programa katılan öğrenci bu genel kural gereği 100 kredi toplamış olmaktadır.

100 kredi toplayan öğrenciler BRONZ SERTİFİKA almaya hak kazanır.

Özay Günsel Çocuk Üniversitesi’ne devam ederek 200 kredi toplayan öğrencilere GÜMÜŞ SERTİFİKA verilir.

Gümüş Sertifika sahibi olan öğrenciler Özay Günsel Çocuk Üniversitesi’ne devam edip toplam 300 krediyi tamamlayınca ALTIN SERTİFİKA almaya hak kazanır.

İlk altın sertifikasını alan öğrenci Özay GÜNSEL ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK DOKTOR ünvanı ile mezun olacaktır. Üniversitemizde programlara devam ederek, büyüyecek ve gelişecek çocuklar alacakları her yeni altın sertifika için sırasıyla Çocuk Yardımcı Doçent, Çocuk Doçent ve Çocuk Profesör olarak mezun olacaklardır. Her biri Özay Günsel Çocuk Üniversitesi genç akademisyenleri olarak ailelerini ve bizleri gururlandıracak kendi mutluluk ve başarı öyküleri yaratacaklardır.

Öğrencilerimiz, son dönem istedikleri alanda projeler hazırlayarak dünya çocuk üniversiteleri arasında yapılacak etkinliklere de katılabilecektir.

ÖZETLE

Her çocuk bir yıldızdır, biz büyüklere düşen görev onlara özgürce parlayacakları ortamları yaratmaktır. ÖZAY GÜNSEL ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ olarak, akademisyenlerimiz ve dünya standartlarında laboratuvar, bilişim-teknoloji, sanat atölyeleri ve spor kuleleri ile 06-08(DÜNYA), 09-11(GÜNEŞ), 12-14 (GALAKSİ) ve 15-17 (EVREN) yaş grubu çocuklarımıza özgürce parlayacakları, eğlenerek öğrenip, geleceğe hazırlanacakları bir ortam sunmanın sevincini ve gururunu yaşıyoruz.