Kurucu Rektör Mesajı

Sevgili Çocuklar ve Değerli Aileleri,

Sevgili Çocuklar,
Güzel Kıbrıs’ımızın ilk ve tek Çocuk Üniversitesi, ÖZAY GÜNSEL ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ olarak sizleri bilim ve bilim insanlarıyla, sanat ve sanatçılarla, spor ve sporcularla dünyanın en modern laboratuvarlarında, sanat atölyelerinde ve spor kulelerinde biraraya getiriyoruz. Merak ettiklerinizi hiç çekinmeden soracak, hayal ettiğiniz robotları, çizgi filmleri, videoları, resimleri, hatta kendi mobilyanızı yapabileceksiniz.Birbirinden çeşitli, eğlenceli ve öğretici programlardan istediklerinizi seçip, deneyerek, eğlenerek pek çok şey öğrenecek ve yapacaksınız. Birer küçük mimar gibi kentinizi tanıyacak, ünlü mimar akademisyenlerle çocuk dostu kentler ve çevre için projeler geliştirecek, turistik broşürler hazırlayacak, ünlü aşçılardan pasta yapmayı öğreneceksiniz ve çok eğleneceksiniz. Birer küçük doktor, eczacı, hemşire olup sağlıkla ilgili pekçok şeyi, örneğin insan DNA’sını, bitkiden ilaç yapımını ve daha bir çokilginizi çekecek şeyleri deneyerek, eğlenerek inceleyeceksiniz. İsterseniz veteriner fakültesi hayvan hastanesinde hayvan dostlarımızı tanıyacaksınız. Spor Fakültesinde spor dallarının inceliklerini öğrenecek, YDÜ Spor Kulesi’nde yaşınıza uygun spor aletlerini kullanacaksınız. Denize de gidecek, birlikte çevredeki bitkileri tanıyacak, deniz kaplumbağalarını izleyecek, kumdan heykeller yapacaksınız.Herbaryum ve Doğa tarihi müzesinde bitkileri, fosilleri göreceksiniz; NEU Araba Müzesinde çok eski ve yeni arabalar ilginizi çekecek, elektrikli araba hayalinin nasıl gerçeğe dönüşeceğini tartışacaksınız, kendi arabanızı tasarlayacaksınız. Merak ettiğiniz,ilginizi çeken eğlendiğiniz her programa katıldığınızda kredi toplayacaksınız ve topladığınız krediler Öğrenci Pasaportunuza işlenecek. Pasaportunuzda tüm sayfalar dolduğunda (tüm dersleri tamamladığınızda) Çocuk Üniversitesi mezunu olmanın mutluluğunu yaşayacaksınız. Özay Günsel Çocuk Üniversitesi olarak bizler de küçük doktorlar, doçentler, profesörler yetiştirmiş olmanın, sizleri hayata özgürce parlayan yıldızlar olarak uğurlamanın gururunu yaşayacağız.

Değerli Aileler,

En değerli varlıklarımız çocuklarımızdır, onların kendi yeteneklerini keşfetmelerini sağlayarak, ileride sevdikleri mesleklere yönelmeleri ve sevdiği işi yapan mutlu bireyler olmaları, biz ailelerin en büyük arzusudur. Çocuklarımızı başka çocuklarla(hatta kardeşleri bile) birbiriyle kıyaslamamak, her çocuğun tek ve biricik olduğunu ona hissettirerek özgüvenini geliştirmek biz büyüklerin sorumluluğudur. Kıbrıs’ın ilk ve tek Çocuk üniversitesi ÖZAY GÜNSEL ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ olarak çocuklarımızın her birinin tek ve biricik olduğunun bilinciyle onların kendilerini keşfedecekleri, merak ettikleri ya da hayal ettiklerini çekinmeden soracakları, laboratuvarlarda, atölyelerde bilim insanları ile deneyerek, eğlenerek öğrenecekleri bir program hazırladık. Çocuklarınızın kendi yeteneklerinin ve haklarının farkına varmış, kendini iyi ifade eden, sanata, çevreye, topluma duyarlı,özgüveni tam bireyler olarak yetişmeleri yolunda sizleri Özay Günsel Çocuk Üniversitesi’ne bekliyoruz. Üniversitemizde yaz kış çocuklarımız için hazırlanan programlar yanı sıra siz değerli aileler için de ayda en az bir adet çocuk ve ergen konuları ile ilgili ünlü pedagoglarla söyleşiler düzenleyeceğiz.

Vizyonumuz :
Geleceğimizi kuracak çocuklarımızı ulusal ve evrensel değerleri benimsemiş, doğaya, çevreye, topluma, sanata duyarlı, yaratıcı, girişimci bireyler olarak yetişmelerini sağlayarak kendi mutluluk öykülerini oluşturmak ve böylece toplumun gelişime katkıda bulunmaktır.

Misyonumuz:
Çocuklarımızı erken yaşta üniversite çatısı altında bilim ve bilim insanlarıyla, sanat ve sanatçılarla, spor ve sporcularla buluşturarak, kendi yeteneklerinin farkına varmalarını sağlamak ve her birinin soru sorma ve sorun çözme becerilerini geliştirerek sevecekleri mesleği keşfetmeleri ve özgüvenli mutlu bireyler olmalarını sağlamaktır.

Her Çocuk bir yıldızdır, biz büyüklere düşen onlara özgürce parlayacakları ortamları yaratmaktır. Çocuklar için yapılacak her güzel şey, yeni güzellikler yaratacaktır.

Prof. Dr. Filiz Meriçli
Kurucu Rektör